O nedostatku a jeho význame

Autor: Marek Poleč | 18.8.2013 o 8:41 | (upravené 28.9.2013 o 20:27) Karma článku: 2,88 | Prečítané:  435x

Tento článok je výňatkom z mojej knihy, ktorá sa snaží zachytiť realitu v živých pojmoch filozofickej kontemplácie. Opisuje svet nie ako predstavu alebo čokoľvek iné na čo sme boli doteraz zvyknutí, ale skôr ako miečo na spôsob  veľkého fenoménu ktorý je potrebné zachytiť v živých pojmoch filozofie. Toto je práve cieľom predkladanej knihy. Zakúpiť si ju môžete priamo u mňa ak ma budete kontaktovať.

Že prečo sa moja filozofia točí stále okolo peňazí? Nikdy som ich nemal dosť na to, aby sa dalo povedať že som nezávislý. Napadla ma v tejto súvislosti veľmi významná vec, alebo lepšie povedané postreh. Táto moja filozofia vznikla z nedostatku čohosi. Keď som raz nad tým tak uvažoval, svitlo mi. Všetky veci na svete vznikajú z nedostatku. Veci sa vyjavujú, stávajú realitou iba na základe nedostatku. Mohol svet vzniknúť z ničoho? Ja vravím, ano mohol. Otázka potom znie, čo vlastne existuje a aká je povaha takéhoto súcna? Toto je veľmi vzrušujúca otázka a odpoveď na ňu môže byť pre filozofiu kľúčová. Vrátim sa k nej v jednej z nasledujúcich kapitol.

Poďme si tieto veci ozrejmiť a priniesť trochu svetla ktoré potrebujeme k tomu, aby sme veci uviedli na pravú mieru. Aj vy ste si určite kúpili túto knihu so zámerom prehĺbiť poznanie vo filozofii, čo je však viac pravdepodobné siahli ste po nej preto, lebo ste trpeli nedostatkom poznania. Filozofia vás predsa zaujíma a možno ste chceli siahnuť po niečom novom a originálnom. Uvedomujem si súčasne že som neobjavil Ameriku. Skvelým príkladom môže byť marketing predaja. Bohatí sa stávajú ešte bohatšími iba tým, že vedia správne predpovedať vývoj dopytu po tých ktorých produktoch. Umiestňujú ich tam, kde sú momentálne najviac žiadané. Schéma ponuka/dopyt platila v minulosti, platí dnes a bude platiť v budúcnosti. Nás však nedostatok zaujíma skôr z filozofického hľadiska ako toho marketingového hoci sa aj vzájomným paralelám a prepojeniam nevyhneme.

Ak už raz trpíme nedostatkom, mali by sme vedieť čo robiť. Ukážeme si to opäť na príklade. Dnes som si sadol po celodennom výlete na pivo do jednej sedliackej reštaurácie. Reštaurácia bola fajn zariadená starodávnym sedliackym štýlom, dreveným rustikálnym nábytkom a mala dvor. Vstúpil som. Na dvore nikoho iba zajace v zajačinci a prázdne stoly pripravené na hostí. Sadol som si za jeden z nich v očakávaní že upútam pozornosť personálu. Personál však nechodil a nechodil. Rozhodol som sa teda vstúpiť, resp. vstúpil som už predtým lebo túto reštauráciu poznám, no dlho som ju nenavštívil. Po príchode z toalety a usadení sa za stolom som si pomyslel. Personál ma musel predsa vidieť a aj videl. Musí prísť s otázkou čo si dám. Chcel som iba jedno pivo a možno mi to bolo vidieť aj na očiach. Vo vnútri reštaurácie bolo však relatívne plno nie však natoľko aby som neupútal pozornosť. Tak som vstal a vypýtal si pivo. Povedal som o svojom nedostatku za ktorý som zaplatil. Sadol som si s pivom za stôl obklopený slnkom a spravil si pohodu a pripálil cigaretu. Zrazu čo to nepočujem. Na dvore dala o sebe vedieť hlasito domáca mačka a začala sa priamo ponúkať. Vyslala signál o tom, že trpí nedostatkom. Buď jedla, alebo pozornosti. To druhé sa potvrdilo ako náhle som vyslal signál smerom k mačke aby prišla. Veď som nemal žiadnu spoločnosť a prišla mi vhod v tej chvíli aj obyčajná mačka. Mačka bez váhania prišla a po chvíľkovom osmelení sa so mnou cítila ako v siedmom nebi. Ja som mal spoločnosť a mačka sa nestíhala obracať s tým, aby som jej svojimi dotykmi venoval kus svojej lásky. V tomto príbehu vystupujú z môjho pohľadu tri významné skutočnosti. Spomínaný dopyt/ponuka a komunikácia. Ak by bol k dispozícii iba dopyt a ponuka nič by to ešte neznamenalo keby nebola prítomná komunikácia.

Ako dopyt tak aj ponuku je potrebné komunikovať. Ak trpíte nedostatkom majte otvorené oči , ak máte čo ponúknuť neváhajte to komunikovať. Týka sa to všetkých oblastí života. Nebudem na tomto mieste ďalej zachádzať do detailov, to čo bolo povedané by malo stačiť na to aby sme mohli prejsť k ďalšej kapitole ktorá nás o malý kúsok opäť priblíži k pravde, resp. privedie k poznaniu o tom, čo zna
mená tento náš svet a aký je jeho význam.

Adresa článku : http://avhificomputers.6f.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?