Úvod do Metafyziky

Autor: Marek Poleč | 19.8.2013 o 20:58 | (upravené 28.9.2013 o 20:27) Karma článku: 3,23 | Prečítané:  569x

V predchádzajúcich kapitolách sme si niečo povedali o financiách a ich potrebe v živote. Ich potreba narastá a bude narastať s časom. Exponenciálny nárast potreby peňazí u ľudí je podmienený množstvom tovarov a služieb ktoré sú k dispozícii. Hoci sme boli svedkami finančnej krízy kedy peniaze ľudia nemíňali, resp. ani žiadne na míňanie nemali, stále v nich driemala potreba užívania si života, ktorá vlastná každému človeku. Áno, peniaze sú dôležité, ale nie natoľko aby sme sa stali ich otrokmi.

Od učiteľov mystiky sme sa naučili, že mnohosť je iba klam. To, čo skutočne je, ste vy a ja. Nie oni, ktorí sú mimo nás a ktorí bývajú v honosných domoch, vozia sa na drahých autách, alebo takí ktorí majú núdzu a bývajú v chatrčiach alebo na ulici. Tieto kreatúry sú tu pre nás, moje a vaše vedomie iba akousi výstrahou. Hovoria nám. Takto alebo takto môžeš dopadnúť. Toto sú hranice ktoré môžeš zakúsiť, stále to však budeš ty. Ty budeš ten život žiť či bude taký alebo onaký a to až do svojej smrti.

Netrápte sa tým že ste sám a nemáte partnera. V partnerstve nehľadajte šťastie tam sa nenachádza. Šťastie si nosíte iba a len v sebe. Všade kam sa pohnete, kde sa ocitnete. Ste to iba vy a len vy kto prahne po šťastí, je ním vaše ego ktoré sa v žiadnej žene neodzrkadľuje pretože každá žena má svoje vlastné. O subjektivite žien sa krásne vyjadril Schopenhauer, nebudem preto túto tému ďalej rozvíjať, odporúčam však naštudovať kapitolu O ženách. Našim východiskom podopretým dlhoročným sledovaním a bádaním môže byť nasledovný záver. Ľudia v partnerstvách, manželstvách a podobných zväzkoch nemôžu byť nikdy šťastní. Možno chvíľu, isté obdobie. Geniálny človek má však isté nároky ktorých sa nikdy nevzdá. Bežný a obyčajný človek sa v takomto zväzku možno cíti šťastne a bezpečne, človek neobyčajný nebude takéto zväzky vyhľadávať ani sa viazať, lebo vie že tam sa jeho šťastie nenachádza a bol by to iba ďalší omyl. Ľudské potreby a túžby najmä geniálnych jedincov sú natoľko veľké že ich nedokáže uspokojiť ani tá najženskejšia ženskosť, veľké bohatstvo či bezstarostný život. Nebuďte obetami ani otrokmi systému ktorý na svete vládne. Inou otázkou je, ako sme sa do takéhoto sveta dostali aké je z neho východisko. Na to nám môže dať odpoveď iba metafyzika ktorá predstavuje to najťažšie z celej filozofie. Viac v mojej pripravovanej knihe.

Už Schopenhauer nahliadol že život je špecifickým omylom za ktorý sme odsúdení na smrť. Na otázku čo je zmyslom života alebo či žiadny zmysel nemá môže síce existovať odpoveď, ale dopracovať sa k nej musí byť veľmi ťažké. Človek má dokonca natoľko sebareflexie že si kladie otázku, či mu na túto otázku dokáže dať odpoveď jeho vlastný mozog. Na tomto mieste by som sa rád pozastavil. Ide tu totiž o vlastné Ja, ktoré môže byť na hmotnom mozgu nezávislé. Môže ale nemusí. Preskúmať toto vlastné Ja môže byť úlohou mysticzmu. Mozog každého z nás potom môže, ale nemusí byť vnímaní iba ako prostriedok na službu vlastnému Ja. Tento temný bod nikdy nepoznaného vlastného Ja je bodom egocentrizmu ktorý by sa rád dostal na svetlo sveta a nastavil si zrkadlo. Ponúka sa téza že z ničoho nič nemôže vzniknúť a preto mozog a hmota ostáva iba predstavou alebo akousi vibráciou na ktorú poukazuje vlastné Ja ako na svoj majetok. Nakoľko si je však vôľa, alebo vlastné ego sebou samým istá, vytvára takpovediac z ničoho hmotu, ktorá je natoľko hmotná nakoľko temné a duchovné je vlastné ego. Dohady o tom, či je hmota objektívne hmotná alebo nie sa stávajú nepodstatnými. Hmota je natoľko hmotná nakoľko temný je duchovný bod egocentrizmu alebo vlastného Ja. Som toho názoru, že akokoľvek krásna a rozpriestranená môže byť hmota o to krajšie musí byť vnútro. Hranicami poznania preto ostáva hmota a duch, nerozlučná dvojka ktorá vytvára objektívnu realitu. O tom čo je podstatou vlastnej reality by sme sa taktiež radi dozvedeli. Aby sme sa k tomu dopracovali bude potrebné dôkladne preskúmať práve hmotu a ducha. Čo má hmota s duchom spoločné, aká je ich kvalita a ako ich možno charakterizovať tak, aby boli ich pojmi obšírne a dostatočné. V skutočnosti existuje iba jedna kvalita a síce taká, ktorá v sebe zahŕňa hmotu aj ducha. Aký pojem tejto kvalite dáme bude pre našu filozofiu rozhodujúce. Viac v mojej pripravovanej knihe.

Geniálny ľudia sú a nutne ostávajú sami so svojou predstavou sveta o ktorej obyčajné hlavy nemajú páru. Tu sa nachádza ich šťastie, to ich odlišuje od davu a množstva obyčajných hláv. Ak dlhšiu dobu niečo nemôžete mať, alebo sa vám to nedarí získať, znamená to, že vám to nepatrí. Verte že ak by ste to nakoniec aj získali neurobilo by vás to šťastnejšími. Geniálni ľudia vedia ako sa dopracovať ku všetkému, stojí ich to však námahu a čas, svoje zohrávajú aj skúsenosti nadobudnuté rokmi. Aj geniálnych ľudí ovládajú pudy, ich rozum ktorého výsledkom je filozofia ich však oslobodzuje a robí z nich nezávislých kráľov. Ich útecha spočíva nielen vo filozofii, hudbe a prírode, ale v nespočetne veľa iných veciach alebo súcnach ktoré ostanú navždy ich tajomstvom.

Aj geniálny ľudia sa musia učiť vážiť súčasné bohatstvo a uvedomovať si jeho hodnotu. Geniálni ľudia nie sú sami z dôvodu že nedokážu byť družní. Sú sami preto, lebo je to ich údel, ktorý však nemožno považovať za negatívum, skôr naopak. V spoločnosti ani v dave sa ich šťastie nenachádza, ich šťastie je v poznaní pravej podstaty sveta ktoré sa iným nedostáva. Myslím, že na úvod do Metafyziky dobré, hoci nie dokonalé. Ale čo je na tomto svete dokonalé, však? Vraj moja pripravovaná kniha.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?