Filozofia je pre Vás tým, čím chcete aby bola

Autor: Marek Poleč | 28.11.2014 o 17:18 | Karma článku: 1,16 | Prečítané:  174x

V mojom predchádzajúcom článku som sa pýtal či je Filozofia vedou, alebo ňou nie je. Vlastne ja som ju povýšil na vedu hneď od začiatku s čím mnoho ľudí nesúhlasilo.

Otázka stojí takto. Veda ako ju poznáme dnes je roztrieštená. Existuje veľa vedných odborov a úlohou Filozofie je podľa môjho názoru pôsobiť ako tmel, ako niečo čo spája, analyzuje a konštatuje (vyvodzuje závery). Ideálna Filozofia by mala zohľadňovať výsledky každého vedného oboru, mala by brať do úvahy vieru, predpoklady viery, všetky náboženstvá sveta a vôbec všetko s čím človek vo svojom živote prichádza do styku. 

Úloha Filozofie je preto grandiózna. Aj ona sa musela preto roztrieštiť na rôzny smery ktoré skúmajú rôzne problémy jednotlivo zvláštnymi na tomu určenými metódami. Ja rozumiem pod Filozofiou iba jednu vedu. Nenechajte sa odradiť množstvom jej rôznych smerov, rôznych presvedčení, slepých uličiek. Filozofia je vedou s ktorou si každý večer líhate do postele, s ktorou sa ráno zobúdzate a ktorá Vás sprevádza počas dňa. 

Pravá Filozofia si nezakladá na tom či je svetskou vedou alebo ňou nie je. Pravej Filozofii ide o výsledky, o proces riešenia a najmä vyriešenie určitých problémov za pomoci myslenia. Svet a život ako ho poznáme je veľmi komplikovaný. Filozofia si preto musí nechať radiť napr. od takej psychológie. Musí si nechať poradiť v tom s akým podielom duchovna alebo psyché musíme rátať. Čo je to duchovno? Bolo pred hmotným telom? Je iba jeho nedeliteľnou súčasťou, alebo dokáže existovať samostatne nezávisle od tela? 

Filozofia je veľmi ťažká a venujú sa jej iba taký ľudia, ktorý si to môžu dovoliť a jednak takí, ktorí majú na to predpoklady. Filozofia je v určitom smere čistý luxus. Veľa ľudí si nemôže dovoliť venovať sa jej profesionálne pretože ich jednoducho neuživí. Napriek tomu nás sprevádza počas celého života bez toho aby sme do nej museli investovať. Ale to je relatívne. Inými slovami, živíme si ju v sebe. Máme v sebe akosi zakódované pýtať sa. Pretože ak by sme sa prestali pýtať stratili by sme schopnosť vidieť a robiť veci lepšie. 

To, že poje prsty tipujú na klávesnici tento text taktiež nie je samozrejmé. Iba vyššie formy života na našej planéte majú dar pýtať sa. Zvieratá to nedokážu. Akým spôsobom sme ak vôbec sme?  

Filozofia sa pýta práve na takéto otázky. Pravá Filozofia hľadá odpovede na pre niekoho úplne nezvyčajné a nepochopiteľné otázky. Čím hlbšia otázka o to prekvapivejšia odpoveď. Filozofia môže ešte odhaliť také významné veci o ktorých momentálne ani netušíme. Chcel by som sa narodiť o ďalších 2000 rokov neskôr. Chcel by som vedieť kam smeruje evolúcia, ak nejaká vôbec je. V tomto článku som nadhodil veľa otázok a problémov ktoré nás môžu posunúť ďalej, ale aj nemusia. Z veľkej časti všetko závisí práve od metódy pýtania sa. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?